I need this answered please

label Mathematics
account_circle Unassigned
schedule 1 Day
account_balance_wallet $5

carlos and sarawong are selling wrapping paper.Customers can buy rolls of plain wrapping paper and shiny wrapping paper.Carlos sold 11 rolls of plain wrapping paper and 6 rolls of shiny wrapping paper for total of 154$.what is the cost of each of one roll of plain wrapping and one roll of shiny wrapping paper

May 26th, 2015

Assume the cost of one roll of plain wrapping is x and cost of one roll of shiny wrapping is y

so, 11*x + 6*y = 154

to determine the value of x and y i.e. the value of one roll of plain and shiny wrapping papers, we need at least one more relation between x and y. 

Hence this question is incomplete. Kindly check the question and see if there is any more information given (which has to be). I will solve it immediately

May 26th, 2015

Studypool's Notebank makes it easy to buy and sell old notes, study guides, reviews, etc.
Click to visit
The Notebank
...
May 26th, 2015
...
May 26th, 2015
Aug 23rd, 2017
check_circle
Mark as Final Answer
check_circle
Unmark as Final Answer
check_circle
Final Answer

Secure Information

Content will be erased after question is completed.

check_circle
Final Answer