Solve This, fast, please.

Mathematics
Tutor: None Selected Time limit: 1 Day

Jackie wants to make a mixture of nuts to sell in her store consisting of hazelnuts and cashews. Hazelnuts cost $6.50 per pound and cashews cost $4.50 per pound. If Jackie wants 60 pounds total of mixture and the cost to be $5.10 per pound, how many pounds of each will she need?

May 27th, 2015

6.50X+ 4.50Y=60*5.10

6.50X+ 4.50Y= 30.6

30.6-6.50X= 4.50 Y 

required 30..6/6.50 

5

=


May 27th, 2015

Are you studying on the go? Check out our FREE app and post questions on the fly!
Download on the
App Store
...
May 27th, 2015
...
May 27th, 2015
Dec 6th, 2016
check_circle
Mark as Final Answer
check_circle
Unmark as Final Answer
check_circle
Final Answer

Secure Information

Content will be erased after question is completed.

check_circle
Final Answer