what is the cost of one donut?


label Mathematics
account_circle Unassigned
schedule 1 Day
account_balance_wallet $5

If doughnuts are usually 75 cents each, but there is a sale on Friday advertising them as 1+ ½ dozen for $10.80, what is the new cost for just one?

May 31st, 2015

75 cents each originial

now for 1+1/2 dozen which is 12+6=18 for 10.80

10.80/18=.6

60 cents for eahc is the new cost

May 31st, 2015

Did you know? You can earn $20 for every friend you invite to Studypool!
Click here to
Refer a Friend
...
May 31st, 2015
...
May 31st, 2015
Nov 21st, 2017
check_circle
Mark as Final Answer
check_circle
Unmark as Final Answer
check_circle
Final Answer

Secure Information

Content will be erased after question is completed.

check_circle
Final Answer