please help with this math word problem

label Mathematics
account_circle Unassigned
schedule 1 Day
account_balance_wallet $5

At a competing cupcake store, $2380 worth of cupcakes are sold daily. The chocolate cupcakes cost $1.50 and the red velvet cost $1.25. If the total number of cupcakes sold per day is 1240, how many of each flavor are sold each day

Oct 17th, 2017

Thank you for the opportunity to help you with your question!

$1.50=992

$1.25=827.................................................................

Please let me know if you need any clarification. I'm always happy to answer your questions.
Jun 11th, 2015

Did you know? You can earn $20 for every friend you invite to Studypool!
Click here to
Refer a Friend
...
Oct 17th, 2017
...
Oct 17th, 2017
Oct 18th, 2017
check_circle
Mark as Final Answer
check_circle
Unmark as Final Answer
check_circle
Final Answer

Secure Information

Content will be erased after question is completed.

check_circle
Final Answer