Accounting problem_Accounting problem

Accounting
Tutor: None Selected Time limit: 1 Day

Jun 12th, 2015

1.9 pounds  22.6 dollars each

1 hour =1unit

labour cost=11.40 per hour

monthly overhead cost=3,000+2.05x

11.4*940=3000+2.05x

10716=3000+2.05x

2.05x=7716

=3763.9 dollars

Jun 12th, 2015

Studypool's Notebank makes it easy to buy and sell old notes, study guides, reviews, etc.
Click to visit
The Notebank
...
Jun 12th, 2015
...
Jun 12th, 2015
May 23rd, 2017
check_circle
Mark as Final Answer
check_circle
Unmark as Final Answer
check_circle
Final Answer

Secure Information

Content will be erased after question is completed.

check_circle
Final Answer