It costs 6.50 for a gallon of milk and 5.50 for each additional gallon.

Algebra
Tutor: None Selected Time limit: 1 Day

What formula would you  use notate this question in Excel. It costs 6.50 for the first gallon of milk, and 5.50 for each additional gallon. 

Jun 17th, 2015

Thank you for the opportunity to help you with your question!

Formula is $C= 5.5× (g-1)  +  6.50  where C is the cost and g is the number of gallons bought

milk.ods 


Please let me know if you need any clarification. I'm always happy to answer your questions.
Jun 17th, 2015

The problem we are running into is the account for 0, when no one purchases milk. So when 0 is entered it comes out with $1.

Jun 17th, 2015

No there is a restriction that g must be =>1

Jun 17th, 2015

or you can also say that C = 0 for g =0

and C=  5.5× (g-1)  +  6.50  where C is the cost and g is the number of gallons bought and is=>1

Jun 17th, 2015

or you can also say that C = 0 for g =0

and C=  5.5× (g-1)  +  6.50  where C is the cost and g is the number of gallons bought and is=>1

Jun 17th, 2015

Are you studying on the go? Check out our FREE app and post questions on the fly!
Download on the
App Store
...
Jun 17th, 2015
...
Jun 17th, 2015
Dec 7th, 2016
check_circle
Mark as Final Answer
check_circle
Unmark as Final Answer
check_circle
Final Answer

Secure Information

Content will be erased after question is completed.

check_circle
Final Answer