Fiona and her friends went to a smoothie shop.

Algebra
Tutor: None Selected Time limit: 1 Day

Jun 27th, 2015

Thank you for the opportunity to help you with your question!

-------------------------------------------------------------------------------

x represents cost of 1 smoothie and

y represents cost of 1 protein shake.


x + 4y = 25.50 --- (1)

3x + 2y = 24.00 --- (2)


Multiply equation (1) by 3

3x + 12y = 76.50 ----(3)


Subtract equation (2) from equation (3)

3x + 12y - (3x + 2y) = 76.50 - 24.00

3x + 12y - 3x - 2y = 52.5

10y = 52.5

y = 52.5/10

y = 5.25


So, cost of a protein shake = y = $5.25


ANSWER:  $5.25

----------------------------------------------------------------------------------------

Please let me know if you need any clarification. I'm always happy to answer your questions.
Jun 27th, 2015

Did you know? You can earn $20 for every friend you invite to Studypool!
Click here to
Refer a Friend
...
Jun 27th, 2015
...
Jun 27th, 2015
Dec 9th, 2016
check_circle
Mark as Final Answer
check_circle
Unmark as Final Answer
check_circle
Final Answer

Secure Information

Content will be erased after question is completed.

check_circle
Final Answer