price of Quantity in grams, with cost pre Kilogram

Mathematics
Tutor: None Selected Time limit: 1 Day

What is the cost of 240g of Lentils @ a cost of $0.90 pre Kilogram?
What is the cost of 35g of Oil @ a cost of $1.20 pre Kilogram?
What is the cost of 50g of Cereal @ a cost of $0.12 pre Kilogram?

Jul 18th, 2015

Thank you for the opportunity to help you with your question!

i.cost of 240g of Lentils @0.90 dollars per kilogram

240 x 0.9/1000

=0.216 dollars


ii.cost of 35 g of Oil@1.2 dollars per kilogram

35 x 1.2/1000

=0.042 dollars

iii cost of 50g of cereal@acost  of 0.12 dollars per kilogram

50 x 0.12/1000

=0.006 dollars

Please let me know if you need any clarification. I'm always happy to answer your questions.
Jul 18th, 2015

Thanks, I get it now.

Jul 18th, 2015

Studypool's Notebank makes it easy to buy and sell old notes, study guides, reviews, etc.
Click to visit
The Notebank
...
Jul 18th, 2015
...
Jul 18th, 2015
Feb 24th, 2017
check_circle
Mark as Final Answer
check_circle
Unmark as Final Answer
check_circle
Final Answer

Secure Information

Content will be erased after question is completed.

check_circle
Final Answer