Finding dollars per minute A and dollars per pound B ?

Algebra
Tutor: None Selected Time limit: 1 Day

(a) Tony runs 
 miles in 
 minutes. How many minutes does he take per mile?
(b) Yolanda bought 
 pounds of sugar for 
. How many dollars did she pay per pound of sugar?
If necessary, round your answers to the nearest hundredth.
(a)
(b)
Aug 1st, 2015

Thank you for the opportunity to help you with your question!

if 5 MILE =48 MIN

1=?

48/5

=8 PER MILE


8 =3$

WHAT ABOUT 1 POUND

8/3 =2.67$


Please let me know if you need any clarification. I'm always happy to answer your questions.
Aug 1st, 2015

Did you know? You can earn $20 for every friend you invite to Studypool!
Click here to
Refer a Friend
...
Aug 1st, 2015
...
Aug 1st, 2015
Dec 7th, 2016
check_circle
Mark as Final Answer
check_circle
Unmark as Final Answer
check_circle
Final Answer

Secure Information

Content will be erased after question is completed.

check_circle
Final Answer