Cost of Box of crackers per Box?

Mathematics
Tutor: None Selected Time limit: 1 Day

How much does one, 16 oz box of crackers cost per box, If 12 boxes cost $30.00?

Aug 3rd, 2015

Thank you for the opportunity to help you with your question!

if 12 boxes =30$

what about 16?

=16x30=480/12

=40$

16 boxes =40$

Please let me know if you need any clarification. I'm always happy to answer your questions.
Aug 3rd, 2015

Did you know? You can earn $20 for every friend you invite to Studypool!
Click here to
Refer a Friend
...
Aug 3rd, 2015
...
Aug 3rd, 2015
Dec 6th, 2016
check_circle
Mark as Final Answer
check_circle
Unmark as Final Answer
check_circle
Final Answer

Secure Information

Content will be erased after question is completed.

check_circle
Final Answer