Problem #2

Anonymous
timer Asked: Feb 8th, 2019
account_balance_wallet $9.99

Question Description

During each summer John and Jessica grow vegetables in their back yard and buy seeds and fertilizer from a local nursery. The nursery carries different types of vegetable fertilizers in various bag sizes. When buying a particular fertilizer, they want to know the price of the fertilizer per pound and the cost of fertilizing per square foot. The following program prompts the user to enter the size of the fertilizer bag, in pounds, the cost of the bag, and the area, in square feet, that can be covered by the bag. The program should output the desired result. However, the program contains logic errors. Find and correct the logic errors so that the program works properly.

Enter the amount of fertilizer, in pounds, in one bag: 100

Enter the cost of the 100 pound fertilizer bag: $25

Enter the area, in square feet, that can be fertilized by one bag: 50

The cost of the fertilizer per pound is: $0.25

The cost of fertilizing per square foot is: $0.50

MAKE SURE TO TAKE A SCREENSHOT PLEASE

Problem #2
_4.png
Problem #2
screen_shot_2019_02_08_at_8.26.47_am.png

Unformatted Attachment Preview

Tutor Answer

ProfessorArthur
School: Cornell University

At...

flag Report DMCA
Review

Anonymous
Goes above and beyond expectations !

Brown University





1271 Tutors

California Institute of Technology




2131 Tutors

Carnegie Mellon University




982 Tutors

Columbia University





1256 Tutors

Dartmouth University





2113 Tutors

Emory University





2279 Tutors

Harvard University





599 Tutors

Massachusetts Institute of Technology



2319 Tutors

New York University





1645 Tutors

Notre Dam University





1911 Tutors

Oklahoma University





2122 Tutors

Pennsylvania State University





932 Tutors

Princeton University





1211 Tutors

Stanford University





983 Tutors

University of California





1282 Tutors

Oxford University





123 Tutors

Yale University





2325 Tutors