the telephone company purchased 95 yards of wire for $1,235 in September. They p

label Algebra
account_circle Unassigned
schedule 1 Day
account_balance_wallet $5

the telephone company purchased 95 yards of wire for $1,235 in September. They plan on making a purchase of 285 yards in October. How would you calculate the cost of the additional portion?

Aug 18th, 2015

Thank you for the opportunity to help you with your question!

The telephone company purchased 95 yards of wire for $1,235.                                                                                 Therefore, cost for one yard is $ 1235/95=$13                                                                                                              The additional yards=285-95=190 

Cost of additional 190 yards is $ 13 x 190=$ 2470

Thus ,total cost is $1235+$2470, that is, $3705

Please let me know if you need any clarification. I'm always happy to answer your questions.
Aug 18th, 2015

Studypool's Notebank makes it easy to buy and sell old notes, study guides, reviews, etc.
Click to visit
The Notebank
...
Aug 18th, 2015
...
Aug 18th, 2015
Sep 24th, 2017
check_circle
Mark as Final Answer
check_circle
Unmark as Final Answer
check_circle
Final Answer

Secure Information

Content will be erased after question is completed.

check_circle
Final Answer