homework for my daughter

Mathematics
Tutor: None Selected Time limit: 1 Day

hot dog buns come in package of 8. for the school picnic , mr spencer bought 30 packages of hot dog buns. how many hot dog buns did he buy ?

Sep 1st, 2015

Thank you for the opportunity to help you with your question!

Packages contain 8 and we  have 30 packages. That means he bought 8 multiplied by 30 which is 240


Please let me know if you need any clarification. I'm always happy to answer your questions.
Sep 1st, 2015

Did you know? You can earn $20 for every friend you invite to Studypool!
Click here to
Refer a Friend
...
Sep 1st, 2015
...
Sep 1st, 2015
Feb 26th, 2017
check_circle
Mark as Final Answer
check_circle
Unmark as Final Answer
check_circle
Final Answer

Secure Information

Content will be erased after question is completed.

check_circle
Final Answer