Avocados are advertised as 3for $2. How much is one avocado?

label Algebra
account_circle Unassigned
schedule 1 Day
account_balance_wallet $5

I need to love this tricky Qs, Help?

Sep 3rd, 2015

Thank you for the opportunity to help you with your question!

The price of of one avocado = 2/3

                                                  =$0.66666667

Please let me know if you need any clarification. I'm always happy to answer your questions.
Sep 3rd, 2015

thank you so much, how exactly did you get this answer ?

Sep 3rd, 2015

It's easy, if $2 is the price for 3 avocados then the price of 1 avocado is 2/3. We can continue discussing these questions

Sep 3rd, 2015

Studypool's Notebank makes it easy to buy and sell old notes, study guides, reviews, etc.
Click to visit
The Notebank
...
Sep 3rd, 2015
...
Sep 3rd, 2015
Oct 18th, 2017
check_circle
Mark as Final Answer
check_circle
Unmark as Final Answer
check_circle
Final Answer

Secure Information

Content will be erased after question is completed.

check_circle
Final Answer