Write an algebraic expression for the verbal description!

label Mathematics
account_circle Unassigned
schedule 1 Day
account_balance_wallet $5

The total cost of producing x units for which the fixed costs are $2700 and the cost per unit is $50.

Sep 9th, 2015

Thank you for the opportunity to help you with your question!

total cost = fixed costs + variable costs

total cost(x units) = $2700 + $50 x

Please let me know if you need any clarification. I'm always happy to answer your questions.
Sep 9th, 2015

Studypool's Notebank makes it easy to buy and sell old notes, study guides, reviews, etc.
Click to visit
The Notebank
...
Sep 9th, 2015
...
Sep 9th, 2015
Oct 23rd, 2017
check_circle
Mark as Final Answer
check_circle
Unmark as Final Answer
check_circle
Final Answer

Secure Information

Content will be erased after question is completed.

check_circle
Final Answer