unit rate: addititional examples

label Mathematics
account_circle Unassigned
schedule 1 Day
account_balance_wallet $5

The Helvie family drinks 1 3/4 gallons of milk every 4 1/2 days. What it is the unit rate they drink per day.

The Helvie family is going on a seven day vacation.Mr Helvie stops by the grocery store and purchases 3 gallons of milk.Based on the number of gallons of the family drinks per day, will he have to purchase more milk during thier vacation?

how does your understanding of the multiplicative inverse help you determine the unit rate for complex fractions?

Sep 9th, 2015

Thank you for the opportunity to help you with your question!

they take 1 3/4 galons within 4 1/2 days

in one day they take (1 3/4 )/ (4 1/2)

converting to mixed fraction gives

(7/4)/(9/2)

Multiply the first by the reciprocal of the second

(7/4 ) x (2/9)= 14/36

Simplifying gives

They consume 7/18  in a day

The Helvie family is going on a seven day vacation.Mr Helvie stops by the grocery store and purchases 3 gallons of milk.Based on the number of gallons of the family drinks per day, will he have to purchase more milk during thier vacation?

3 gallons

vacation is 7 days

it will need 7 x 7/18 gallon

= 49/18

= 2 11/18

Since its not greator than 3 gallons, they will not need more milk.

how does your understanding of the multiplicative inverse help you determine the unit rate for complex fractions?

it helps me in division of complex fractions as well as in simplifying.

Please let me know if you need any clarification. I'm always happy to answer your questions.
Sep 9th, 2015

Studypool's Notebank makes it easy to buy and sell old notes, study guides, reviews, etc.
Click to visit
The Notebank
...
Sep 9th, 2015
...
Sep 9th, 2015
Sep 21st, 2017
check_circle
Mark as Final Answer
check_circle
Unmark as Final Answer
check_circle
Final Answer

Secure Information

Content will be erased after question is completed.

check_circle
Final Answer