How much is the cheese if it's $3.75 a pound and there are 3.2 pounds?

label Algebra
account_circle Unassigned
schedule 1 Day
account_balance_wallet $5

I have to do a word problem. It's saying that someone bought 3.2 pounds of jack cheese and each pound is $3.75 . So I need to know how much it is

Sep 28th, 2015

Thank you for the opportunity to help you with your question!

To get total cost of the cheese, multiply price per pound by the amount of pounds

cost = $3.75*3.2 = $ 12

Amount = $12.00

Thanks

Please let me know if you need any clarification. I'm always happy to answer your questions.
Sep 28th, 2015

This is free. Right?

Sep 28th, 2015

I need clarification on that question

Sep 28th, 2015

$2 friend, do you have whatsapp?

Sep 28th, 2015

Studypool's Notebank makes it easy to buy and sell old notes, study guides, reviews, etc.
Click to visit
The Notebank
...
Sep 28th, 2015
...
Sep 28th, 2015
Oct 23rd, 2017
check_circle
Mark as Final Answer
check_circle
Unmark as Final Answer
check_circle
Final Answer

Secure Information

Content will be erased after question is completed.

check_circle
Final Answer