pencils which price is better and why?

label Mathematics
account_circle Unassigned
schedule 1 Day
account_balance_wallet $5

You are trying to decide whether to buy a

package of 20 yellow Math  pencils for $1.25 or a package of 15 rainbow Math pencils

for $1.09. Which one is a better buy and why?

Sep 30th, 2015

Thank you for the opportunity to help you with your question!

Buying 20 yellow math pencils is better because of the cost per unit. Cost per unit of the yellow pencils is  $0.0625 while cost per unit of the rainbow pencil is $0.073.

Please let me know if you need any clarification. I'm always happy to answer your questions.
Sep 30th, 2015

Did you know? You can earn $20 for every friend you invite to Studypool!
Click here to
Refer a Friend
...
Sep 30th, 2015
...
Sep 30th, 2015
Jun 23rd, 2017
check_circle
Mark as Final Answer
check_circle
Unmark as Final Answer
check_circle
Final Answer

Secure Information

Content will be erased after question is completed.

check_circle
Final Answer