Calculate Unit Rates

Mathematics
Tutor: None Selected Time limit: 1 Day

At Grocery Mart, salmon cuts cost $38 for 2lbs., and at Baldwin Hills Market salmon cuts are $36 for 3lbs.

What is the unit price of salmon cuts per pound at Grocery Mart?

Oct 2nd, 2015

Thank you for the opportunity to help you with your question!

Grocery Mart:

Unit price =  $ 38/2lbs
                 =$19 per pound


Baldwin Hills Market:

Unit price = $ 36/3lbs

                   =$ 12 per pound

Please let me know if you need any clarification. I'm always happy to answer your questions.
Oct 2nd, 2015

Did you know? You can earn $20 for every friend you invite to Studypool!
Click here to
Refer a Friend
...
Oct 2nd, 2015
...
Oct 2nd, 2015
Feb 26th, 2017
check_circle
Mark as Final Answer
check_circle
Unmark as Final Answer
check_circle
Final Answer

Secure Information

Content will be erased after question is completed.

check_circle
Final Answer