Solving a value mixture problem using a linear question

label Algebra
account_circle Unassigned
schedule 1 Day
account_balance_wallet $5

Type A coffee cost $4.70 per lb  Type B coffee cost $5.90 per lb

This month's blend used twice as many pounds of Type B as Type A, for a total cost of $412.50.  How many pounds of Type A coffee were used.

Nov 14th, 2015

Thank you for the opportunity to help you with your question!

Answer is 25 lb

see picture


Please let me know if you need any clarification. I'm always happy to answer your questions.
Nov 14th, 2015

Studypool's Notebank makes it easy to buy and sell old notes, study guides, reviews, etc.
Click to visit
The Notebank
...
Nov 14th, 2015
...
Nov 14th, 2015
Jun 25th, 2017
check_circle
Mark as Final Answer
check_circle
Unmark as Final Answer
check_circle
Final Answer

Secure Information

Content will be erased after question is completed.

check_circle
Final Answer