Need math help with 25 ounces of pasta

Jan 2nd, 2016
DotaCN
Category:
Engineering
Price: $5 USD

Question description

First one

Raghu pasta weighs 25 ounces and costs $3.99.Prego pasta sauce weighs 31 ounces and costs $4.79. Which brand of pasta sauce is that better buy?

I understand how to find the best buy for the first sauce but then the second one is confusing which results to me not being able to understand which sauce is the better buy.

Tutor Answer

(Top Tutor) Daniel C.
(997)
School: Rice University
PREMIUM TUTOR

Studypool has helped 1,244,100 students

Summary
Quality
Communication
On Time
Value
kevin12622
Mar 21st, 2017
" Goes above and beyond expectations ! "
Ask your homework questions. Receive quality answers!

Type your question here (or upload an image)

1831 tutors are online

Brown University





1271 Tutors

California Institute of Technology




2131 Tutors

Carnegie Mellon University




982 Tutors

Columbia University





1256 Tutors

Dartmouth University





2113 Tutors

Emory University





2279 Tutors

Harvard University





599 Tutors

Massachusetts Institute of Technology



2319 Tutors

New York University





1645 Tutors

Notre Dam University





1911 Tutors

Oklahoma University





2122 Tutors

Pennsylvania State University





932 Tutors

Princeton University





1211 Tutors

Stanford University





983 Tutors

University of California





1282 Tutors

Oxford University





123 Tutors

Yale University





2325 Tutors