Mat126 W2 Survey Of Mathematical Methods D1

Apr 2nd, 2014
Price: $10 USD

Question description

This Discussion should be an eye opener for most students. We will look at our food shopping trends and how we spend our money. The outcomes should reveal some interesting facts.

  1. Save a cash register receipt from a shopping trip to the food market, or borrow one from a family member or friend. The cost of four prepackaged food items that are sold by weight and the cost of at least three fresh fruits, or vegetables need to appear on the receipt. If you have no access to a receipt with these items, then you will need to go to the store and write down the cost information, or find a grocery advertisement online. Do not use liquids such as milk, juice, or soda because these are sold by volume and not by weight. Also, do not include ingredients like flour, sugar, oil, dry beans, etc. because these items are not prepackaged foods.
  2. Fruits and vegetables are sold by the pound. Add up your prices per pound for the fruits and vegetables and find the average cost per pound. (Example: If bananas are .79 per pound and apples are .59 per pound, the average is calculated like this: (.79 + .59)/2 = 1.38/2 = .69 per pound on average for the two fruits.)
  3. Locate the weight of your prepackaged food items. (For example, on a box of Frosted Flakes it says 15 oz.)
  4. Add up all of the weights for your prepackaged items in ounces, and then add up all of the costs for your four prepackaged items.
  5. From the totals, find the average cost per ounce of prepackaged items. Convert your results to cost per pound. (Hint: How many ounces in a pound?)
  6. Now, compare the cost per pound of unprocessed food compared to prepackaged processed food.  Discuss your comparison. Are you amazed or did you expect these results? 
  7. Respond to at least two of your classmates’ postings. Do the calculations seem reasonable? Based on the posting you authored and the postings you read, do we seem to be paying for the product, convenience or the packaging?
Your initial post should be at least 150 words in length.

Tutor Answer

(Top Tutor) Daniel C.
School: Boston College

Studypool has helped 1,244,100 students

Review from our student for this Answer

Apr 3rd, 2014
"awesome work thanks"
Ask your homework questions. Receive quality answers!

Type your question here (or upload an image)

1819 tutors are online

Brown University

1271 Tutors

California Institute of Technology

2131 Tutors

Carnegie Mellon University

982 Tutors

Columbia University

1256 Tutors

Dartmouth University

2113 Tutors

Emory University

2279 Tutors

Harvard University

599 Tutors

Massachusetts Institute of Technology

2319 Tutors

New York University

1645 Tutors

Notre Dam University

1911 Tutors

Oklahoma University

2122 Tutors

Pennsylvania State University

932 Tutors

Princeton University

1211 Tutors

Stanford University

983 Tutors

University of California

1282 Tutors

Oxford University

123 Tutors

Yale University

2325 Tutors