Mathematics
Help with Survey of Mathematics

Question Description

I need help with a Mathematics question. All explanations and answers will be used to help me learn.

Write a real world word problem that can be solved using a linear equation in one variable. All of the information necessary to solve the equation must be included in your problem.

Student has agreed that all tutoring, explanations, and answers provided by the tutor will be used to help in the learning process and in accordance with Studypool's honor code & terms of service.

Final Answer

Question:  The cost of Bazooka Joe Bubble Gum is $0.25 per pack.  Tommy has $2.25 and LOVES Bazooka Joe.  How many packs of gum can Tommy buy?

Solution:

y = .25x   (where y is the total cost and x is the number of packs purchased)

2.25 = .25x

x = 2.25/.25 = 9

Tommy can buy 9 packs of Bazooka Joe gum.

Alex Z (997)
Rice University

Anonymous
The tutor was pretty knowledgeable, efficient and polite. Great service!

Anonymous
Heard about Studypool for a while and finally tried it. Glad I did caus this was really helpful.

Anonymous
Just what I needed… fantastic!

Studypool
4.7
Trustpilot
4.5
Sitejabber
4.4

Brown University





1271 Tutors

California Institute of Technology




2131 Tutors

Carnegie Mellon University




982 Tutors

Columbia University





1256 Tutors

Dartmouth University





2113 Tutors

Emory University





2279 Tutors

Harvard University





599 Tutors

Massachusetts Institute of Technology



2319 Tutors

New York University





1645 Tutors

Notre Dam University





1911 Tutors

Oklahoma University





2122 Tutors

Pennsylvania State University





932 Tutors

Princeton University





1211 Tutors

Stanford University





983 Tutors

University of California





1282 Tutors

Oxford University





123 Tutors

Yale University





2325 Tutors