Help with Survey of Mathematics

label Mathematics
account_circle Unassigned
schedule 1 Day
account_balance_wallet $5

Write a real world word problem that can be solved using a linear equation in one variable. All of the information necessary to solve the equation must be included in your problem.

Jun 28th, 2014

Question:  The cost of Bazooka Joe Bubble Gum is $0.25 per pack.  Tommy has $2.25 and LOVES Bazooka Joe.  How many packs of gum can Tommy buy?

Solution:

y = .25x   (where y is the total cost and x is the number of packs purchased)

2.25 = .25x

x = 2.25/.25 = 9

Tommy can buy 9 packs of Bazooka Joe gum.

Jun 28th, 2014

Studypool's Notebank makes it easy to buy and sell old notes, study guides, reviews, etc.
Click to visit
The Notebank
...
Jun 28th, 2014
...
Jun 28th, 2014
Jun 27th, 2017
check_circle
Mark as Final Answer
check_circle
Unmark as Final Answer
check_circle
Final Answer

Secure Information

Content will be erased after question is completed.

check_circle
Final Answer