System of equations word problem

User Generated

Yvyyl Yhan

Mathematics

Question Description

At a restaurant the cost for tacos & a small glass of milk is $2.10. The cost 2 tacos and 3 glasses of milk was $5.15. Write a pair of equations that can be used to determine t, the cost of a taco, and m, the cost of a small glass of milk.

Student has agreed that all tutoring, explanations, and answers provided by the tutor will be used to help in the learning process and in accordance with Studypool's honor code & terms of service.

Explanation & Answer

The cost of taco =t

The cost of glass of milk =m

t+m=2.10

2t+3m=5.15

2t+2m=4.20

m = 5.15-4.20 =0.95

t =2.10-m=2.10-0.95=1.15

Tacos costs $1.15

Glass of milk costs $0.95

znquninag (2757)
Boston College

Anonymous
This is great! Exactly what I wanted.

Studypool
4.7
Trustpilot
4.5
Sitejabber
4.4