Time remaining:
how to solve word problems

label Mathematics
account_circle Unassigned
schedule 1 Day
account_balance_wallet $5

If a bottle if pills cost $39.77 for 200 pills. What is the cost per pill

Oct 28th, 2014

200 pills cost 39.77

1 pill costs 39.77/200 = 0.3977/2 =0.19885= 0.20 

answer: 20 cents

Oct 28th, 2014

Studypool's Notebank makes it easy to buy and sell old notes, study guides, reviews, etc.
Click to visit
The Notebank
...
Oct 28th, 2014
...
Oct 28th, 2014
Jun 28th, 2017
check_circle
Mark as Final Answer
check_circle
Unmark as Final Answer
check_circle
Final Answer

Secure Information

Content will be erased after question is completed.

check_circle
Final Answer