Solve for me pls ...

Mathematics
Tutor: None Selected Time limit: 1 Day

Fixed costs of manufacturing a certain product are $300 per week and the total cost of manufacturing 20 units per week is $410. Determine the cost function, assuming it to be linear. What is the cost of manufacturing 30 items per week?

Dec 5th, 2014

Fixed Costs per week                               = $300 

+Variable Costs per week( 30*$410)        =$12,300

cost of manufacturing 30 items per week=$12,600

Dec 5th, 2014

Are you studying on the go? Check out our FREE app and post questions on the fly!
Download on the
App Store
...
Dec 5th, 2014
...
Dec 5th, 2014
Dec 7th, 2016
check_circle
Mark as Final Answer
check_circle
Unmark as Final Answer
check_circle
Final Answer

Secure Information

Content will be erased after question is completed.

check_circle
Final Answer