Algebra Help please!!

Jan 1st, 2015
HelloWorld
Category:
Engineering
Price: $5 USD

Question description

Cinema A sells a twelve-pack of movie passes for $66. Cinema B sells a five pack of movie passes for $28 a. Find the cost per movie pass for each cinema Which offer is cheaper per movie pass? b. How much do you save per movie pass if you choose the cheaper offer?

Tutor Answer

(Top Tutor) Daniel C.
(997)
School: New York University
PREMIUM TUTOR

Studypool has helped 1,244,100 students

Summary
Quality
Communication
On Time
Value
Five Star Tutor
Mar 23rd, 2017
" Outstanding Job!!!! "
Ask your homework questions. Receive quality answers!

Type your question here (or upload an image)

1831 tutors are online

Brown University





1271 Tutors

California Institute of Technology




2131 Tutors

Carnegie Mellon University




982 Tutors

Columbia University





1256 Tutors

Dartmouth University





2113 Tutors

Emory University





2279 Tutors

Harvard University





599 Tutors

Massachusetts Institute of Technology



2319 Tutors

New York University





1645 Tutors

Notre Dam University





1911 Tutors

Oklahoma University





2122 Tutors

Pennsylvania State University





932 Tutors

Princeton University





1211 Tutors

Stanford University





983 Tutors

University of California





1282 Tutors

Oxford University





123 Tutors

Yale University





2325 Tutors