Time remaining:
how do i do this question?

label Algebra
account_circle Unassigned
schedule 0 Hours
account_balance_wallet $5

the cost of peanuts varies directly with the number of pounds bought. if 3 pounds of peanuts cost $6.30, what is the cost of 4.5 pounds?

Oct 19th, 2017

you can just divide 6.30 by 3, that will tell you how much 1 pound costs, then just multiply that by 4.5 and you get 9.45

Jan 15th, 2015

Did you know? You can earn $20 for every friend you invite to Studypool!
Click here to
Refer a Friend
...
Oct 19th, 2017
...
Oct 19th, 2017
Oct 19th, 2017
check_circle
Mark as Final Answer
check_circle
Unmark as Final Answer
check_circle
Final Answer

Secure Information

Content will be erased after question is completed.

check_circle
Final Answer