Time remaining:
how do i do this question?

Algebra
Tutor: None Selected Time limit: 0 Hours

the cost of peanuts varies directly with the number of pounds bought. if 3 pounds of peanuts cost $6.30, what is the cost of 4.5 pounds?

Jan 15th, 2015

you can just divide 6.30 by 3, that will tell you how much 1 pound costs, then just multiply that by 4.5 and you get 9.45

Jan 15th, 2015

Studypool's Notebank makes it easy to buy and sell old notes, study guides, reviews, etc.
Click to visit
The Notebank
...
Jan 15th, 2015
...
Jan 15th, 2015
Dec 6th, 2016
check_circle
Mark as Final Answer
check_circle
Unmark as Final Answer
check_circle
Final Answer

Secure Information

Content will be erased after question is completed.

check_circle
Final Answer