Nutrition life cycle Assignment: Cost of Infant Formula , health and medicine homework help

Anonymous

Question Description

  1. Calculate the cost of infant formula, in various forms (ready-to-feed, concentrated, powdered, for different periods of time (one day, one week, one month, one year).
  2. Discuss what this cost may mean for families of various socio-economic levels, including those that participate in the WIC Program.
  3. Demonstrate that deadlines for a program (Nutrition in the Life Cycle) in an agency should be adhered to and explain why.

Unformatted Attachment Preview

Homework Assignment: Cost of Infant Formula Assignment Objectives Student s will be able to: 1. Calculate the cost of infant formula, in various forms (ready-to-feed, concentrated, powdered, for different periods of time (one day, one week, one month, one year). 2. Discuss what this cost may mean for families of various socio-economic levels, including those that participate in the WIC Program. 3. Demonstrate that deadlines for a program (Nutrition in the Life Cycle) in an agency should be adhered to and explain why. Assignment Description PART I: Students should visit a supermarket and or a pharmacy and record the cost of a container of infant formula. You should collect the cost of formula in the form of (1) ready-tofeed, (2) concentrated and, (3) powdered. Be sure to read the instructions for properly mixing the formula so that it is of the proper concentration. Calculate the cost of feeding a term infant for the following periods of time: (1) one day, (2) one week, (3) one month and, (4) one year. The focus of this assignment is formula for infants not needing special formulas. Part I of the assignment may be completed as a team/group. All students working as a team must visit the supermarket or pharmacy together. It might be helpful to you to use the following chart to record your responses. You may write down your figures using an ink pen or pencil. Brand Name of Formula: Type of Formula Cost per Day Name of Store: Cost per Week Cost per Month Cost per Year Ready-to-Feed Concentrated Powdered PART II: The following questions should be answered independently of your classmates. Your responses should be approximately one page in length. That is, all of your answers to the questions below should be a total of one page collectively. Your responses for Part II should be typed. 1. How does the actual cost of formula differ from what you had expected before completing this assignment? Nutrition in the Life Cycle, NUDT 313 Spring 2017 2. What other factors should be taken into consideration when determining the economic costs of feeding formula? 3. Discuss the importance of assuring that a family knows how to properly prepare concentrated and powdered formula. 4. What would you include in your nutrition counseling session to educate parents about formula? 5. Discuss how the fact that the professor has pointed out that this course is being run similar to a program of an agency has (or has not) influenced your participation in course activities and assignments. -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Honor Pledge: I pledge on my honor that I have not given or received any unauthorized assistance on this examination. Student Signature/Date: __________________________________________________ Name (Print): ___________________________________________________________ 2 ...
Purchase answer to see full attachment

Tutor Answer

ProfCal
School: UT Austin

hello here is the assignment

Brand Name of Formula: SIMALIC
Type of
Formula
Ready-to-Feed
Concentrated
Powdered

Name of Store: Walmart

Cost per Day

Cost per Week

Cost per Month

Cost per Year

$ 2.32667

$16.286667

$69.7

$837.6

$1.8233

$12.7633

$54.7

$656.4

$1.094

$ 7.658

$32.82

$393.84

This is how I came up with the figures in the above table;
Ready-to- Feed; a bottle of Similac Advance Infant Formula with Iron, Ready to feed, I qt costs
$6.98. such a bottle can be used to feed the infant for 3 days hence in a day it will cost $2.32667.
Concentrated; a can of Similac Advance OptiGrow Infant Formula with Iron Milk Based Stage 1
Birth-12 months 13 fl oz costs $5.47. The contents in the can can be used for 3 days which means
the cost per day is $1.8233.
Powdered; a can of Abbot Similac Advance OptiGrow Milk-Based Powder Stage 1 Birth-12
Months 1.93lb costs $ 32.82. the contents can be used for 30 days hence the cost per day is $1.094
The above formulas were the cheapest in the shelves.

PART 2

1. How does the actual cost of formula differ from what you had expected before
completing this assignment?
The cost of the formula is actually way far from what I expected. Given that I choose to pick the
cheapest infant formula in the shelves and still the cost per year was almost $400, this is still
expensive given that an infant is not the only person that has to be fed in the family. This might be

the reason why the mother’s mil...

flag Report DMCA
Review

Anonymous
Tutor went the extra mile to help me with this essay. Citations were a bit shaky but I appreciated how well he handled APA styles and how ok he was to change them even though I didnt specify. Got a B+ which is believable and acceptable.

Similar Questions
Related Tags

Brown University





1271 Tutors

California Institute of Technology




2131 Tutors

Carnegie Mellon University




982 Tutors

Columbia University





1256 Tutors

Dartmouth University





2113 Tutors

Emory University





2279 Tutors

Harvard University





599 Tutors

Massachusetts Institute of Technology



2319 Tutors

New York University





1645 Tutors

Notre Dam University





1911 Tutors

Oklahoma University





2122 Tutors

Pennsylvania State University





932 Tutors

Princeton University





1211 Tutors

Stanford University





983 Tutors

University of California





1282 Tutors

Oxford University





123 Tutors

Yale University





2325 Tutors