Mathematics
can you please help me with this.

Question Description

I’m trying to learn for my Algebra class and I’m stuck. Can you help?

The Cookie Factory wants to sell chocolate chip and peanut butter cookies in combination packages of 6-­12 cookies. At least three of each type of cookie should be in each package. The cost of making a chocolate chip cookie is 19 cents, and the selling price is 44 cents each. The cost of making a peanut butter cookie is 13 cents, and the selling price is 39 cents. How many of each type of cookie should be in each package to maximize the profit? A. 3 chocolate chip and 3 peanut butter B. 3 chocolate chip and 9 peanut butter C. 9 chocolate chip and 3 peanut butter D. 0 chocolate chip and 12 peanut butter

Student has agreed that all tutoring, explanations, and answers provided by the tutor will be used to help in the learning process and in accordance with Studypool's honor code & terms of service.

Final Answer

johnalia (1058)
Purdue University

Anonymous
I was on a very tight deadline but thanks to Studypool I was able to deliver my assignment on time.

Anonymous
The tutor was pretty knowledgeable, efficient and polite. Great service!

Anonymous
I did not know how to approach this question, Studypool helped me a lot.

Studypool
4.7
Trustpilot
4.5
Sitejabber
4.4