homework help

Anonymous
timer Asked: Mar 30th, 2017
account_balance_wallet $10

Question Description

Review the Harvard Business School Case (Brief Case) - #4130, dated June 19, 2009 ( See Attached )

Consider the following in your analysis:(2 page)

  • The main goal for this case is for Janet Mortensen to append a sort of “user guide” in her 2007 calculations;
  • If she did append a “user’s guide” what might be her guidance for different types of project analysis at Midland such as capital budgeting and financial accounting, performance assessments, M&A proposals, and stock repurchase decisions;
  • how might the cost of capital numbers differ or guidance differ for division- level versus corporate-level decisions;
  • what guidance might she provide with validating the components used to compute the WACC;
  • how would you compute a cost of capital for the Petrochemical division;
  • what ‘actual’ firm would you use now as a pure play for the Petrochemical division.

Tags: f n

Unformatted Attachment Preview

Midland Energy Resources Case – Information to compute WACC based upon different capital structures I. Example 1 – Compute WACC of the Consolidated Resources using current capital structure Assumptions (from case):     Debt beta = 0 30-year T-bond = 4.98% Equity Market Risk Premium (EMRP) = 5.0% Tax rate = 40% Using Exhibit #5, equity beta = 1.25 and D/E ratio = 59.3%  Compute βu = βL / [1 + (1-t)(D/E)] = 1.25 / [1+ (.60)(.593)] = .92  Compute cost of debt o Using table 1, Rd = 4.98% + 1.62% = 6.60%  Compute cost of equity using CAPM o Rs = 4.98% + 1.25(5.0%) = 11.24%  Compute weights of debt and equity using Exhibit #5 o V = D + E, where V = 134,114 + 79,508 = $ 213,622 o So, wd = D/V = $79,508/$213,622 = 37.2% and ws = E/V = $134,114/$213,622 = 62.8%  Compute WACC o WACC = wd (Rd)(1-T) + ws (Rs) o So, WACC = 0.372(6.6%)(.60) + 0.628(11.24%) = 8.53% II. Example 2 – Compute WACC of the Exploration & Production division using target capital structure (repeat this process for other divisions and consolidated resources using the target capital structure)   Using Exhibit #5, compute unlevered beta, βu = βL / [1 + (1-t)(D/E)], so, βu = .89 / [1 + (.60)(.112)] = 0.83 for comparable companies For each βL (equity beta) and D/E ratio, compute the corresponding βu (asset beta), where βL  βu: o 0.89  0.83 o 1.21  0.80 o 1.11  1.02 1  o 1.39  1.08 Use the average of the four (4) competitor firms’ βu (asset beta), to compute βL (equity beta) for the target D/V ratio from table 1 o So, first need to obtain the D/E ratio from target D/V value from table 1. Therefore, D/V = 46% has an E/V = 54%. 𝐸 𝐷 𝑉 𝑉 𝐷 Recall: D + E = V; therefore, + = ; − 1 = 𝐸 𝐸 𝐸 𝐸 𝐸 o So, D/E = 85.2%  ΒL = βu [1 + (1-t)(D/E)] =.93[1 = (.60)(.852)] = 1.41  Compute cost of equity using CAPM o Rs = 4.98% + 1.41(5.0%) = 12.03%  Using target weights, compute WACC o WACC = wd (Rd)(1-T) + ws (Rs) = .46(6.58%)(.60) + .54(12.035) = 8.31% III. Example 3 – perform analysis to determine whether the firm’s target capital structure for the Exploration & Production division is also the optimal capital structure  Compute WACC for different capital structures (debt to equity ratios); The suggested ratios to use are: Other Target debt Other Target equity 25% 75% 30% 70% 35% 65% 40% 60% 45% 55% 50% 50% 55% 45%  Typically, the bond rating would change and cost of debt would increase with more debt.  Therefore, using a 30% debt and 70% equity capital structure, compute the βL (equity beta), as ΒL = βu [1 + (1-t)(D/E)] =.93[1 = (.60)(.429)] = 1.17  Using this new βL (equity beta), compute the new cost of equity using CAPM, as Rs = 4.98% + 1.17(5.0%) = 10.83%  Using new target weights, cost of debt, and cost of equity, compute WACC o WACC = wd (Rd)(1-T) + ws (Rs) = .30(6.60%)(.60) + .70(10.83%) = 8.77% 2 ...

This question has not been answered.

Create a free account to get help with this and any other question!

Brown University





1271 Tutors

California Institute of Technology




2131 Tutors

Carnegie Mellon University




982 Tutors

Columbia University





1256 Tutors

Dartmouth University





2113 Tutors

Emory University





2279 Tutors

Harvard University





599 Tutors

Massachusetts Institute of Technology



2319 Tutors

New York University





1645 Tutors

Notre Dam University





1911 Tutors

Oklahoma University





2122 Tutors

Pennsylvania State University





932 Tutors

Princeton University





1211 Tutors

Stanford University





983 Tutors

University of California





1282 Tutors

Oxford University





123 Tutors

Yale University





2325 Tutors