accounting question 7

Accounting
Tutor: None Selected Time limit: 1 Day

i am stuck on the following problem. here is a pic of the problem. 

http://imgur.com/qkYKjlG

please include all work/how you got the answer. it will help me with future problems

thanks in advance

Feb 15th, 2015

430 units at 3.3

630 units at 4.3

Total cost = 430*3.3+630*4.3 = 4128

Total units =1060

Weighted average = 4128/1060 =3.89434

Sales = 660

Cost of goods sold = 660* 3.89434 = 2570.264

Answer: $2,570


Feb 15th, 2015

Studypool's Notebank makes it easy to buy and sell old notes, study guides, reviews, etc.
Click to visit
The Notebank
...
Feb 15th, 2015
...
Feb 15th, 2015
Dec 9th, 2016
check_circle
Mark as Final Answer
check_circle
Unmark as Final Answer
check_circle
Final Answer

Secure Information

Content will be erased after question is completed.

check_circle
Final Answer