Time remaining:
the cost of a cookie

Mathematics
Tutor: None Selected Time limit: 0 Hours

the math club ordered 35 cookies to serve at the meeting.  THe bill came to $8.69 including $0.64 tax. what is teh cost of each cookie

Mar 22nd, 2015

The cost of 35  cookies without tax $8.69 - $0.64 = $8.05. 

The cost of each cookie: 8.05 / 35 = 23 cents.

Mar 21st, 2015

Did you know? You can earn $20 for every friend you invite to Studypool!
Click here to
Refer a Friend
...
Mar 22nd, 2015
...
Mar 22nd, 2015
Mar 28th, 2017
check_circle
Mark as Final Answer
check_circle
Unmark as Final Answer
check_circle
Final Answer

Secure Information

Content will be erased after question is completed.

check_circle
Final Answer