Time remaining:
the cost of a cookie

Mathematics
Tutor: None Selected Time limit: 0 Hours

the math club ordered 35 cookies to serve at the meeting.  THe bill came to $8.69 including $0.64 tax. what is teh cost of each cookie

Mar 22nd, 2015

The cost of 35  cookies without tax $8.69 - $0.64 = $8.05. 

The cost of each cookie: 8.05 / 35 = 23 cents.

Mar 21st, 2015

Are you studying on the go? Check out our FREE app and post questions on the fly!
Download on the
App Store
...
Mar 22nd, 2015
...
Mar 22nd, 2015
Dec 6th, 2016
check_circle
Mark as Final Answer
check_circle
Unmark as Final Answer
check_circle
Final Answer

Secure Information

Content will be erased after question is completed.

check_circle
Final Answer