Time remaining:
the cost of a cookie

label Mathematics
account_circle Unassigned
schedule 0 Hours
account_balance_wallet $5

the math club ordered 35 cookies to serve at the meeting.  THe bill came to $8.69 including $0.64 tax. what is teh cost of each cookie

Oct 18th, 2017

The cost of 35  cookies without tax $8.69 - $0.64 = $8.05. 

The cost of each cookie: 8.05 / 35 = 23 cents.

Mar 21st, 2015

Studypool's Notebank makes it easy to buy and sell old notes, study guides, reviews, etc.
Click to visit
The Notebank
...
Oct 18th, 2017
...
Oct 18th, 2017
Oct 19th, 2017
check_circle
Mark as Final Answer
check_circle
Unmark as Final Answer
check_circle
Final Answer

Secure Information

Content will be erased after question is completed.

check_circle
Final Answer