whit these questions I do not need help with # 1 but with the rest yes.

Mathematics
Tutor: None Selected Time limit: 1 Day

Apr 6th, 2015

If you can make the images a little bigger I can help you. Right now the words are just too small to read. Thanks.

Apr 6th, 2015
Apr 6th, 2015

Great! I need to step out of my house for a little while. I will definitely answer them when I get home at around noon. Hope that's ok :)

Apr 6th, 2015
20150406_093128.jpg

No problem Vincent. I'll wait until noon. I re-posted the image again and I made it a lit a bit  bigger. I will attach it to this mail as well. Thank you so much

Apr 6th, 2015
20150406_093128.jpg

No problem Vincent. I'll wait until noon. I re-posted the image again and I made it a lit a bit  bigger. I will attach it to this mail as well. Thank you so much

Apr 6th, 2015

Ok, here we go:

2.  A.  To use 1 cup of sugar we multiply EVERYTHING by 4 because 4x1/4 = 1

Then the amount of flour is 4x2/3 = 8/3 = 2 2/3 cups of flour

B.   4 x 16 = 64 cookies

3.  Let x = price tag on calculator

Then,

x - 18 = x - 0.15x

0.15x = 18

x = $120

4.  48 + (0.3)(48) = 62.4

but they have to sell a WHOLE NUMBER of computers. So the answer is 63.

5. A. Discounted sweater price is 30 - (.25)(30) = $22.50

Customer buys 2, so he pays 2 x 22.5 = $45.00

but we have to add the sales tax, so the total amount he pays is

45 + (.04)(45) = $46.80

Apr 6th, 2015

Ohh!! this is perfect. I just was sending you an email requesting a show work ,but I received the answers very well explained. Thank you so much.

Apr 6th, 2015

Did you know? You can earn $20 for every friend you invite to Studypool!
Click here to
Refer a Friend
...
Apr 6th, 2015
...
Apr 6th, 2015
Dec 6th, 2016
check_circle
Mark as Final Answer
check_circle
Unmark as Final Answer
check_circle
Final Answer

Secure Information

Content will be erased after question is completed.

check_circle
Final Answer