Time remaining:
how to use focus on a problem

Mathematics
Tutor: None Selected Time limit: 1 Day

Number of kilowatt-hours       Total cost (dollars)

1,250                                   150.00

1,650                                   198.00 . A use information to find the unit rate in dorllars for each company. B find a total cost in dollars of buying 2,375 kilowatt-hours.

Apr 7th, 2015

A.  the unit rate of the first company is

150 / 1250 = $0.12 per kilowatt-hour

the unit rate of the second company is

198 / 1650 = $0.12 per kilowatt-hour

They both charge the same amount

B.  The total cost of buying 2,375 kilowatt-hours is

(0.12)(2375) = $285


Apr 7th, 2015

Studypool's Notebank makes it easy to buy and sell old notes, study guides, reviews, etc.
Click to visit
The Notebank
...
Apr 7th, 2015
...
Apr 7th, 2015
Feb 23rd, 2017
check_circle
Mark as Final Answer
check_circle
Unmark as Final Answer
check_circle
Final Answer

Secure Information

Content will be erased after question is completed.

check_circle
Final Answer