calculus homework 4.7

label Calculus
account_circle Unassigned
schedule 1 Day
account_balance_wallet $5

if the total cost for x units of a product is given by c(x)=400 ln(x+40)+300, what is the total cost of producing 110 units?

Apr 8th, 2015

total cost= 400(110+40)+300

400(150)+300

60000+300

60,300

.................

Apr 8th, 2015

Did you know? You can earn $20 for every friend you invite to Studypool!
Click here to
Refer a Friend
...
Apr 8th, 2015
...
Apr 8th, 2015
Jun 23rd, 2017
check_circle
Mark as Final Answer
check_circle
Unmark as Final Answer
check_circle
Final Answer

Secure Information

Content will be erased after question is completed.

check_circle
Final Answer