Time remaining:
word problems cross multiplying

label Algebra
account_circle Unassigned
schedule 1 Day
account_balance_wallet $5

If a 56 pound bushel of corn sold for 10 cents how much was each pound of corn worth?

Oct 20th, 2017

price of one pound= 10/56=0.178

approximately, 0.18 cents

Apr 8th, 2015

Can't be .18 cents or is it .18 or 1 cent since 56 bushels are .10 of a dollar

Apr 8th, 2015

it is correct that way, 0.18 cents= 1/5th of a cent.

imagine if it was 20 oranges sold for 25 dollars, how much is one orange?

answer would be, 25/20=1.25 dollars

Apr 8th, 2015

Studypool's Notebank makes it easy to buy and sell old notes, study guides, reviews, etc.
Click to visit
The Notebank
...
Oct 20th, 2017
...
Oct 20th, 2017
Oct 21st, 2017
check_circle
Mark as Final Answer
check_circle
Unmark as Final Answer
check_circle
Final Answer

Secure Information

Content will be erased after question is completed.

check_circle
Final Answer