Time remaining:
word problems cross multiplying

Algebra
Tutor: None Selected Time limit: 1 Day

If a 56 pound bushel of corn sold for 10 cents how much was each pound of corn worth?

Apr 8th, 2015

price of one pound= 10/56=0.178

approximately, 0.18 cents

Apr 8th, 2015

Can't be .18 cents or is it .18 or 1 cent since 56 bushels are .10 of a dollar

Apr 8th, 2015

it is correct that way, 0.18 cents= 1/5th of a cent.

imagine if it was 20 oranges sold for 25 dollars, how much is one orange?

answer would be, 25/20=1.25 dollars

Apr 8th, 2015

Are you studying on the go? Check out our FREE app and post questions on the fly!
Download on the
App Store
...
Apr 8th, 2015
...
Apr 8th, 2015
Dec 6th, 2016
check_circle
Mark as Final Answer
check_circle
Unmark as Final Answer
check_circle
Final Answer

Secure Information

Content will be erased after question is completed.

check_circle
Final Answer