Time remaining:
Mr. Curtis paid $48.51 for 12.6 gallons of gas. What is the price of one gallon of gas

Mathematics
Tutor: None Selected Time limit: 1 Day

Mr. Curtis paid $48.51 for 12.6 gallons of gas. What is the price of one gallon of gas?

Apr 10th, 2015

$48.51/12.6 = x/1

Thus, $48.51/12.6 = $3.85*1 = x

x = $3.85/gallon

Apr 9th, 2015

Did you know? You can earn $20 for every friend you invite to Studypool!
Click here to
Refer a Friend
...
Apr 10th, 2015
...
Apr 10th, 2015
May 25th, 2017
check_circle
Mark as Final Answer
check_circle
Unmark as Final Answer
check_circle
Final Answer

Secure Information

Content will be erased after question is completed.

check_circle
Final Answer