Time remaining:
i need help right now please help me

Mathematics
Tutor: None Selected Time limit: 0 Hours

prove which is the better buy?

6-pack of frozen burritos for $11.64

9-pack of frozen burritos for 16.92 

Apr 10th, 2015

first pack 11.64 / 6 = $1.94 for one burrito

second pack 16.92 / 9 = $1.88 for one burrito, so the second pack has lower price for one burrito.

Apr 10th, 2015

Are you studying on the go? Check out our FREE app and post questions on the fly!
Download on the
App Store
...
Apr 10th, 2015
...
Apr 10th, 2015
Dec 6th, 2016
check_circle
Mark as Final Answer
check_circle
Unmark as Final Answer
check_circle
Final Answer

Secure Information

Content will be erased after question is completed.

check_circle
Final Answer