Time remaining:
Dollars per ounce????????????????????/

label Mathematics
account_circle Unassigned
schedule 0 Hours
account_balance_wallet $5

Find the cost per ounce of a mixture of 280 oz of a cologne that costs $7.50 per ounce and 420 oz of a cologne that costs $4.00 per ounce.

Oct 21st, 2017

Total wt of mixture=280+420=700 oz

Total cost=280*7.50+420*4.00=$3780

Cost per ounce=3780/700=$5.40

Apr 21st, 2015

Did you know? You can earn $20 for every friend you invite to Studypool!
Click here to
Refer a Friend
...
Oct 21st, 2017
...
Oct 21st, 2017
Oct 22nd, 2017
check_circle
Mark as Final Answer
check_circle
Unmark as Final Answer
check_circle
Final Answer

Secure Information

Content will be erased after question is completed.

check_circle
Final Answer