Time remaining:
Dollars per ounce????????????????????/

Mathematics
Tutor: None Selected Time limit: 0 Hours

Find the cost per ounce of a mixture of 280 oz of a cologne that costs $7.50 per ounce and 420 oz of a cologne that costs $4.00 per ounce.

Apr 21st, 2015

Total wt of mixture=280+420=700 oz

Total cost=280*7.50+420*4.00=$3780

Cost per ounce=3780/700=$5.40

Apr 21st, 2015

Are you studying on the go? Check out our FREE app and post questions on the fly!
Download on the
App Store
...
Apr 21st, 2015
...
Apr 21st, 2015
Dec 2nd, 2016
check_circle
Mark as Final Answer
check_circle
Unmark as Final Answer
check_circle
Final Answer

Secure Information

Content will be erased after question is completed.

check_circle
Final Answer