Time remaining:
application problem please help

Algebra
Tutor: None Selected Time limit: 1 Day

A merchant mixed 8 lb of a cinnamon tea with 4 lb of spice tea. The 12-pound mixture cost $20. A second mixture included 10 lb of the cinnamon tea and 16 lb of the spice tea. The26-pound mixture cost $47. Find the cost per pound of the cinnamon tea and of the spice tea.

Apr 22nd, 2015

Let cost of per pound of cinnamon tea be x and that of spice tea be y.

so we get,

8x+4y=20 and 10x+16y =47

solving two equations by elimination. mulitplying the 1st eq by 4 ans subtracting from 2nd equation.

10x+16y- (32x +16y) = 47-80
-22x = -33
x  = 33/22 = 3/2 = 0.67 dollars
and from equation on. 8*(3/2) + 4y = 20
4y = 8
y = 2 dollars


so, cinnamon tea costs 0.67 dollars per pound and
spice tea costs 2 dollars per pound

Apr 21st, 2015

Did you know? You can earn $20 for every friend you invite to Studypool!
Click here to
Refer a Friend
...
Apr 22nd, 2015
...
Apr 22nd, 2015
Dec 5th, 2016
check_circle
Mark as Final Answer
check_circle
Unmark as Final Answer
check_circle
Final Answer

Secure Information

Content will be erased after question is completed.

check_circle
Final Answer