Intermediate Algebra 2 Word Problem

label Mathematics
account_circle Unassigned
schedule 1 Day
account_balance_wallet $5

Ellen wishes to mix candy worth $1.80 per pound with candy worth $2.40 per pound to form 48 pounds of a mixture worth $2.00 per pound. How many pounds of the more expensive candy should she use?

May 19th, 2015

she is using 1 pound 2.40$ candy and 2 pound 1.8$ candy to form a mixture of 2$per pound candy

she have to make a mixture of 48 pounds so by upper case=  48/3 = 16 fractions of the mixture of two times cheap candy with one time expensive candy

so by this she is using 36 pounds 1.8$ candy and 13 pounds 2.4$ candy 

she have to use 1 pound more expensive candy then the original price ratio...................


please rate and comment
best of luck

May 19th, 2015

Did you know? You can earn $20 for every friend you invite to Studypool!
Click here to
Refer a Friend
...
May 19th, 2015
...
May 19th, 2015
Oct 23rd, 2017
check_circle
Mark as Final Answer
check_circle
Unmark as Final Answer
check_circle
Final Answer

Secure Information

Content will be erased after question is completed.

check_circle
Final Answer