Access over 20 million homework & study documents

search

Will someone explain to me the variance calculations for the follow

Content type
User Generated
Rating
Showing Page:
1/2
Will someone explain to me the variance calculations for
the follow excel given the information for Company A and
Company B?:
DIRECT MATERIAL AND DIRECT LABOR VARIANCES for
Company A
Standard Costs
Direct materials: 6 ounces at $.50 per ounce = $3.00 per
unit produced
Direct Labor: 1.8 hrs at $10 per hour = $18.00 per unit
produced
ACTUAL Operations:
Actual # of units produced = 2,000
Actual Materials purchased: 18,000 ounces at $.60 per
ounce
Actual Materials used in production: 14,000 ounces
Actual Direct Labor used: 4,000 hours at $9.75 per hr
******************************************************************
******************* VARIABLE AND FIXED OVERHEAD
Variances for Company B
Budgeted overhead information:
Budgeted Overhead Cost formula = $9,000 + $.5X where
X = machine hours
5 hours of machine time are required per unit of product.
Estimated level of activity = 1,200 units of product.
ACTUAL results for the period:
Actual # of units produced = 1,300
Actual # of machine hours = 6,800
Actual variable overhead costs = $4,200
Actual fixed overhead costs = $9,400
REQUIRED Using the information above, compute the
Variance Analysis in the EXCEL file entitled Variance
Analysis . Follow the guidelines included in the EXCEL file.
calculated answers in $\'scalculation in wordscalculation in
#\'s or given amounts

Sign up to view the full document!

lock_open Sign Up
Showing Page:
2/2

Sign up to view the full document!

lock_open Sign Up
Unformatted Attachment Preview
Will someone explain to me the variance calculations for the follow excel given the information for Company A and Company B?: DIRECT MATERIAL AND DIRECT LABOR VARIANCES for Company A Standard Costs Direct materials: 6 ounces at $.50 per ounce = $3.00 per unit produced Direct Labor: 1.8 hrs at $10 per hour = $18.00 per unit produced ACTUAL Operations: Actual # of units produced = 2,000 Actual Materials purchased: 18,000 ounces at $.60 per ounce Actual Materials used in production: 14,000 ounces Actual Direct Labor used: 4,000 hours at $9.75 per hr *********************************************** ...
Purchase document to see full attachment
User generated content is uploaded by users for the purposes of learning and should be used following Studypool's honor code & terms of service.

Anonymous
Excellent resource! Really helped me get the gist of things.

Studypool
4.7
Trustpilot
4.5
Sitejabber
4.4