Access Millions of academic & study documents

Img 20211207 160300

Content type
User Generated
School
ST PETERS SCHOOL
Showing Page:
1/1

Sign up to view the full document!

lock_open Sign Up
Unformatted Attachment Preview
5. The result is Php7.80. This is definitely profitable at this price. However, this does not guarantee our product's success. 6. Save your file as L4 Cost of Ingredients.xlsx. Now it is your group's turn to do this for your own product. Remember to research on the ingredient's price and if applicable, divide the quantity of a certain ingredient so that its cost will only cover one serving. For instance, a 300 ml condensed milk will cover about three servings of milk tea, so you have to divide its price by three. What makes a nroduct nrofitable? ...
Purchase document to see full attachment
User generated content is uploaded by users for the purposes of learning and should be used following Studypool's honor code & terms of service.
Studypool
4.7
Indeed
4.5
Sitejabber
4.4