Showing Page:
1/4
Assignment: Open Response 6 (50 Points) Paige Zimmerman
Answer each of the following. If you are typing, be sure to save this in Rich Text Format,
.rtf.
Making Consumer Choices
I. The Bread Machine (25 points)
In real life, you must often make choices about whether to buy something pre-made or make
it yourself. There are many things to consider: quality of homemade vs. bought, expense,
convenience, enjoyment of making something, etc. In this response, you will be looking at
the choice of buying a bread machine or relying exclusively on store bought bread.
A. The bread machine you are interested in costs $100 with tax.
The ingredients to make one loaf of bread cost $0.80.
What is the rate of cost of one loaf of bread?
80 cents
B. What is your start up cost? (cost of machine)
$100
C. Write a linear equation, y = mx + b for the total cost.
Y=0.8x+100
D. Graph the equation on the graph provided. You may use either Point Plotting or Slope-
Intercept. Be sure to locate at least 3 points. You may want to do this in pencil in case
you decide to use more points later in the problem.
Showing Page:
2/4
E. A loaf of bread of similar quality in the store costs $1.60. This is the rate for a loaf of
bread (the slope). As there is no other cost, your beginning point (y-intercept) is zero.
Write the linear equation y = mx + b for the total cost.
Y= 1.60x+0
F. Graph the equation on the same graph you used in D. You may use either Point Plotting
or Slope-Intercept. Be sure to locate at least 3 points. You may want to do this in pencil
in case you decide to use more points later in the problem.
G. Estimate the ordered pair where the two lines cross and write it here: (125, 200)
H. The x-value where they cross represents the number of loaves it will take to make the
costs of the bread machine and buying the bread equal and the y-value represents the
cost where they are the same. Fill in:
It would take 125 loaves at a cost of $200 for the breadmaker and store bought bread to
cost the same.
I. Fill in the table below. You may want to go back and read the beginning for ideas. (And
yes, if you like the way it smells when it bakes, that’s an advantage.) Put down any point
you can think of.
Advantages of Buying the Machine
Advantages of Buying at the Store
Cheaper after a certain time frame
Costs less at the beginning
Stress reliever
Don’t have to spend the time making it
Bread smells good
Showing Page:
3/4
J. Decision Time! Tell whether or not you have decided to buy the bread machine. Give
several reasons for your decision.
I would buy bread at the store. Although, it would be cheaper to make my own it would
take up way too much time and I don’t have enough time to make my own bread.
II. The Clothes Dryer (25 points)
Most families have to decide at some point whether or not to buy convenience items for the
home. One of these items is clothes dryer. One must consider cost, convenience, repairs,
time factors, etc. when deciding.
A. The electric clothes dryer you are interested in buying costs $300 with tax.
It uses $0.50 of electricity for one hour of drying.
What is the rate of electric use (slope)?
$0.50
B. What is your beginning cost (y-intercept)?
$300
C. Write this as a linear equation in y = mx + b form.
Y=0.5x+300
D. Fill in the table below by substituting the given values of x in the equation and solving for
y. Let x = 0, 50, 100, 150, 200, 250, 300, 350, 400, 450, 500. (This is a horizontal T-
Table.)
X
0
50
100
150
200
250
300
350
400
450
500
Y
300
325
350
375
400
425
450
475
500
525
550
E. It costs $1.50 per hour to dry clothes at a laundromat. The rate per hour is $1.50 (slope)
and the beginning point is 0 (y-intercept). Write a linear equation in y = mx + b form to
represent the total cost.
Y=1.5x+0
F. Fill in the table below by substituting the given values of x in the equation and solving for
y. Let x = 0, 50, 100, 150, 200, 250, 300, 350, 400, 450, 500.
X
0
50
100
150
200
250
300
350
400
450
500
Y
1.5
75
150
225
300
375
450
525
600
675
750
G. Name the ordered pair that is the same in both tables: (300 , 450)
Showing Page:
4/4
H. The x-value represents the number of loads it would take for the costs to be the same
and the y-value represents the cost where they are the same. Fill in:
It would take 300 number of loads at a cost of $450 for the dryer at home to cost the
same as the dryer at a laundromat.
I. Fill in the table below. You may want to go back and read the beginning for ideas. Put
down any point you can think of.
Advantages of Buying the Dryer
Advantages of Using a Laundromat Dryer
It stays in the comfort of your home
Its cheaper at first
Its cheaper
It saves time
J. Decision Time! Tell whether or not you have decided to buy the dryer. Give several
reasons for your decision.
I bought the dryer because Its convenient to dry clothes, The price is
worth it, It will be useful for the long term, and the quality of the clothes
will last long.

Unformatted Attachment Preview

Assignment: Open Response 6 (50 Points) Paige Zimmerman Answer each of the following. If you are typing, be sure to save this in Rich Text Format, .rtf. Making Consumer Choices I. The Bread Machine (25 points) In real life, you must often make choices about whether to buy something pre-made or make it yourself. There are many things to consider: quality of homemade vs. bought, expense, convenience, enjoyment of making something, etc. In this response, you will be looking at the choice of buying a bread machine or relying exclusively on store bought bread. A. The bread machine you are interested in costs $100 with tax. The ingredients to make one loaf of bread cost $0.80. What is the rate of cost of one loaf of bread? 80 cents B. What is your start up cost? (cost of machine) $100 C. Write a linear equation, y = mx + b for the total cost. Y=0.8x+100 D. Graph the equation on the graph provided. You may use either Point Plotting or SlopeIntercept. Be sure to locate at least 3 points. You may want to do this in pencil in case you decide to use more points later in the problem. E. A loaf of bread of similar quality in the store costs $1.60. This is the rate for a loaf of bread (the slope). As there is no other cost, your beginning point (y-intercept) is zero. Write the linear equation y = mx + b for the total cost. Y= 1.60x+0 F. Graph the equation on the same graph you used in D. You may use either Point Plotting or Slope-Intercept. Be sure to locate at least 3 points. You may want to do this in pencil in case you decide to use more points later in the problem. G. Estimate the ordered pair where the two lines cross and write it here: (125, 200) H. The x-value where they cross represents the number of loaves it will take to make the costs of the bread machine and buying the bread equal and the y-value represents the cost where they are the same. Fill in: It would take 125 loaves at a cost of $200 for the breadmaker and store bought bread to cost the same. I. Fill in the table below. You may want to go back and read the beginning for ideas. (And yes, if you like the way it smells when it bakes, that’s an advantage.) Put down any point you can think of. Advantages of Buying the Machine Advantages of Buying at the Store Cheaper after a certain time frame Stress reliever Bread smells good Costs less at the beginning Don’t have to spend the time making it J. Decision Time! Tell whether or not you have decided to buy the bread machine. Give several reasons for your decision. I would buy bread at the store. Although, it would be cheaper to make my own it would take up way too much time and I don’t have enough time to make my own bread. II. The Clothes Dryer (25 points) Most families have to decide at some point whether or not to buy convenience items for the home. One of these items is clothes dryer. One must consider cost, convenience, repairs, time factors, etc. when deciding. A. The electric clothes dryer you are interested in buying costs $300 with tax. It uses $0.50 of electricity for one hour of drying. What is the rate of electric use (slope)? $0.50 B. What is your beginning cost (y-intercept)? $300 C. Write this as a linear equation in y = mx + b form. Y=0.5x+300 D. Fill in the table below by substituting the given values of x in the equation and solving for y. Let x = 0, 50, 100, 150, 200, 250, 300, 350, 400, 450, 500. (This is a horizontal TTable.) X Y 0 300 50 325 100 350 150 375 200 400 250 425 300 450 350 475 400 500 450 525 500 550 E. It costs $1.50 per hour to dry clothes at a laundromat. The rate per hour is $1.50 (slope) and the beginning point is 0 (y-intercept). Write a linear equation in y = mx + b form to represent the total cost. Y=1.5x+0 F. Fill in the table below by substituting the given values of x in the equation and solving for y. Let x = 0, 50, 100, 150, 200, 250, 300, 350, 400, 450, 500. X Y 0 1.5 50 75 100 150 150 225 200 300 250 375 300 450 350 525 G. Name the ordered pair that is the same in both tables: (300 , 450) 400 600 450 675 500 750 H. The x-value represents the number of loads it would take for the costs to be the same and the y-value represents the cost where they are the same. Fill in: It would take 300 number of loads at a cost of $450 for the dryer at home to cost the same as the dryer at a laundromat. I. Fill in the table below. You may want to go back and read the beginning for ideas. Put down any point you can think of. Advantages of Buying the Dryer It stays in the comfort of your home It’s cheaper It saves time J. Advantages of Using a Laundromat Dryer It’s cheaper at first Decision Time! Tell whether or not you have decided to buy the dryer. Give several reasons for your decision. I bought the dryer because Its convenient to dry clothes, The price is worth it, It will be useful for the long term, and the quality of the clothes will last long. Name: Description: ...
User generated content is uploaded by users for the purposes of learning and should be used following Studypool's honor code & terms of service.
Studypool
4.7
Trustpilot
4.5
Sitejabber
4.4