Advanced 8th Grade Math Algebra 1

SoccerBoss
Category:
Mathematics
Price: $10 USD

Question description

You need 16,000 ft3 of hay to last of hay through the year. Determine how many of each hay bale you would need to purchase if you purchase either all square bales or all round bales. If one round bale costs $20 and one square costs $2.75, which will be the better value? The volume of the round bale is 169.65 and the volume for the square bale is 9.

Studypool has helped 1,244,100 students
Ask your homework questions. Receive quality answers!

Type your question here (or upload an image)

1828 tutors are online

Brown University





1271 Tutors

California Institute of Technology




2131 Tutors

Carnegie Mellon University




982 Tutors

Columbia University





1256 Tutors

Dartmouth University





2113 Tutors

Emory University





2279 Tutors

Harvard University





599 Tutors

Massachusetts Institute of Technology



2319 Tutors

New York University





1645 Tutors

Notre Dam University





1911 Tutors

Oklahoma University





2122 Tutors

Pennsylvania State University





932 Tutors

Princeton University





1211 Tutors

Stanford University





983 Tutors

University of California





1282 Tutors

Oxford University





123 Tutors

Yale University





2325 Tutors