Andy and Ellen began baking ea

FratBro23
Category:
Mathematics
Price: $5 USD

Question description

Andy and Ellen began baking early at the Muffin Mansion, which supplied muffins for local businesses.  Today they baked oatmeal bran muffins, which cost $2.31 for one dozen; banana yogurt muffins, which cost $4.52 for one and a half dozen; and chocolate raisin muffins, which cost $7.66 for two and a half dozen.  During the breakfast rush they sold a total of 642 muffins for $153.21.  How many of each kind of muffin did they sell?  Explain

Studypool has helped 1,244,100 students
Ask your homework questions. Receive quality answers!

Type your question here (or upload an image)

1822 tutors are online

Brown University





1271 Tutors

California Institute of Technology




2131 Tutors

Carnegie Mellon University




982 Tutors

Columbia University





1256 Tutors

Dartmouth University





2113 Tutors

Emory University





2279 Tutors

Harvard University





599 Tutors

Massachusetts Institute of Technology



2319 Tutors

New York University





1645 Tutors

Notre Dam University





1911 Tutors

Oklahoma University





2122 Tutors

Pennsylvania State University





932 Tutors

Princeton University





1211 Tutors

Stanford University





983 Tutors

University of California





1282 Tutors

Oxford University





123 Tutors

Yale University





2325 Tutors