Price: $10 USD

Question description

Tiger Company makes a product and uses the following standard unit costs for that product: Direct material quantity standard 6 pound per unit Direct material price standard $ 9 per pound Direct labor time standard 3.5 hours per unit Direct labor rate standard $12 per hour Variable manufacturing overhead rate standard $ 6 per machine hour Fixed manufacturing overhead rate standard $ 5 per machine hour Machine hours standard 3 hours per unit Given the flowing actual cost and usage data, compute the direct materials price and the direct materials quantity variances.

Tutor Answer

(Top Tutor) Daniel C.
School: University of Virginia
Studypool has helped 1,244,100 students
Ask your homework questions. Receive quality answers!

Type your question here (or upload an image)

1830 tutors are online

Brown University

1271 Tutors

California Institute of Technology

2131 Tutors

Carnegie Mellon University

982 Tutors

Columbia University

1256 Tutors

Dartmouth University

2113 Tutors

Emory University

2279 Tutors

Harvard University

599 Tutors

Massachusetts Institute of Technology

2319 Tutors

New York University

1645 Tutors

Notre Dam University

1911 Tutors

Oklahoma University

2122 Tutors

Pennsylvania State University

932 Tutors

Princeton University

1211 Tutors

Stanford University

983 Tutors

University of California

1282 Tutors

Oxford University

123 Tutors

Yale University

2325 Tutors