i need only part two parts(e,f)

Anonymous
timer Asked: Apr 25th, 2017

Question description

Hello,

i have done first 4 parts,

so now i only need two parts

e and f only.

please check attached file.

my budget is $7. i need correct solution

please put part e and f solution in my Safety' bonus question .docx file.

thanks

i need only part two parts(e,f)
question.jpg
Answer to question #a: Average cycle time for element 1 = ( 0.44 + 0.5 + 0.43 + 0.45 + 0.48 +0.46) / 6 = 0.46 Average cycle time for element 2 = ( 1.5 + 1.54 + 1.47 + 1.51 + 1.49 + 1.52)/ 6 = 1.505 Average cycle time for element 3 = ( 0.84 + 0.89 + 0.77 + 0.83 + 0.85 + 0.80) /6 = 0.83 Average cycle time for element 4 = ( 1.1 + 1.14 + 1.08 + 1.2 + 1.16 + 1.26)/6 = 1.156 Answer to question # b: Normal time for each element = Average cycle time for the element x Performance rating %/100 Thus Normal time for each element as follows : Element Average cycle time Performance rating % Normal time 1 0.46 85 0.46 x0.85 = 0.391 2 1.505 100 1.505 x 1 = 1.505 3 0.83 110 0.83 x 110/100 = 0.913 4 1.156 95 1.156 x 95/100 = 1.0982 Answer to question #c : Standard time for each element = Normal time ( 1 + Allowance factor in % /100) Here, Allowance factor = 15% Therefore Standard time = 1.15 x Normal time Thus Standard time for each element and standard time for the task ( i.e. sum of all 4 elements ) is as follows : Element Normal time Standard time 1 0.391 0.391 x 1.15 = 0.449 2 1.505 1.505 x 1.15 = 1.730 3 0.913 0.913 x 1.15 = 1.05 4 1.0982 1.0982 x 1.15 = 1.263 Standard time for the task: (0.449 + 1.730 + 1.05 + 1.263) = 4.492 STANDARD TIME FOR THE TASK = 4.492 Answer to question #d Takt time will be defined as “Net available time for production / Number of units to be produced” Since it is a 8 hour shift, net available time = 60 x 8 = 480 minutes Number of parts to be produced = 110 Therefore, Takt time = 480/110 = 4.363 TAKT TIME = 4.363 MINUTES
Studypool has helped 1,244,100 students
flag Report DMCA
Similar Questions
Hot Questions
Related Tags
Study Guides

Brown University





1271 Tutors

California Institute of Technology




2131 Tutors

Carnegie Mellon University




982 Tutors

Columbia University





1256 Tutors

Dartmouth University





2113 Tutors

Emory University





2279 Tutors

Harvard University





599 Tutors

Massachusetts Institute of Technology



2319 Tutors

New York University





1645 Tutors

Notre Dam University





1911 Tutors

Oklahoma University





2122 Tutors

Pennsylvania State University





932 Tutors

Princeton University





1211 Tutors

Stanford University





983 Tutors

University of California





1282 Tutors

Oxford University





123 Tutors

Yale University





2325 Tutors